O nás
Ako som sa dostal k včelárom
Elektrotechnika ma zaujala už ako 8 ročného. Študoval som na elektrotechnickej priemyselnej škole a potom na Technickej univerzite elektrotechnickú fakultu odbor rádioelektronika. Vyvíjal som monitorovacie a riadiace systémy, meracie prístroje pre plynárov, priemyselné automaty, počítače do ruky s ARM procesormi, komponenty domácej automatizácie na technológiách GSM, GPRS, RF, navrhoval som antény pre mikrovlnné pásmo, televízne rozvody. Z mojích projektov môžem spomenúť kávomat s monitorovaním cez SMS, čítačky RFID, operačný systém pre 8 a 16 bitové mikrokontroléry, domácu automatizáciu. Mám na konte okolo 150 rôznych zariadení, na ktorých som pracoval. Firmu na vývoj elektroniky som založil v roku 1999. V roku 2009 som založil firmu Vorlon Technology s.r.o. a výhradne vývoju sa venoval do roku 2012. V roku 2017 som založil Operchip s.r.o. ktorá je teraz obchodná firma pre včelárske váhy.
Myšlienka vytvoriť systém pre včelárov vznikla v polovici roka 2011, keď som sa rozhodoval kde zúročím skúsenosti z predchádzajúceho vývoja inteligentných domov, kde sme vyvinuli kompletne celý systém na riadenie a monitorovanie domov aj s hardvérom a softvérom. Včelári potrebovali monitorovať a zabezpečovať včelíny na miestach, kde nie sú elektrické prípojky ani internetové káblové pripojenia. A to sú presne technológie, ktorým sa venujem celý život. V spolupráci s výskumným ústavom včelárstva v Liptovskom Hrádku a aj spoluprácou so Strednou odbornou školou pod Bánošom v Banskej Bystrici sme navrhli elektronickú úľovú váhu so senzormi a zabezpečovacím systémom s funkciami, ktoré sú prakticky potrebné na ďiaľkové monitorovanie úľov a aj včelínov cez SMS a internet a neskôr aj email. Váhy testujeme na našom včelíne v Tatrách od roku 2013.
Čo sme pre včelárov urobili
Prvá elektronická váha bola s velkým centrálnym tenzometrom a z kovových alebo nerezových pozváraných jaklov s integrovanou vlastnou elektronikou vo vodotesnej krabičke s ovládaním cez SMS a monitorovaním na WEB serveri. Celý softvér bol napísaný v jazyku C a bežal na jednočipovom mikrokontroléri s externou pamäťou programu. Predstavili sme ju koncom roka 2012 na
XVIII.
Medzinárodnej konferencii zlepšovateľov a vynálezcov vo včelárstve
a získala prvé miesto v kategórii profesionálni včelári.
Po viacročnom testovaní a rozširovaní funkcií sme navrhli koncepciu na elektronickú váhu, ktorá by bola cenovo dostupná pre včetkých včelárov. Skúšali sme vyvinúť sklenenú úľovú váhu z tvrdeného skla a vypalovaným kovovým podstavcom. Dva prototypy sa testovali niekolko rokov.
Ďalší pokus bol s drevenou váhou z vodeodolnej preglejky potiahnutej plastovou fóliou, ktorá by spĺňala kritéria potrebné pre praktické použitie pre včelárov a tak vzniklo niekoľko verzií devených váh. Bola potreba predizajnovať elektroniku na menšiu a pridať ďalšie funkcie.
Postupom častu vznikla už siedma verzia elektroniky, ktorá je už navrhnutá presne pre včelárov a cenovo dostupná. Má tieto funkčnosti, ale nie všetky sú ešte komerčne dostupné:
- Jednočipový mikrokontrolér s externou pamäťou programu aj dát.
- Pamäť dát EEPROM na uchovávanie nameraných údajov do doby kým sa neprenesú automaticky na WEB server do dátového úložiska, kde sa dajú analyzovať v grafoch.
- Akcelerometer - senzor polohy, otrasov a pohybu.
- GSM modem na vzialenú komunikáciu cez SMS, email alebo internet cez GPRS sieť.
- Anténu GSM.
- Dva vstupy pre zabezpečovací systém pre magnetické detektory alebo infračervené pasívne detektory pohybu.
- Prepínacie relé 2A na spínaie sirény alebo svetla pre zabezpečovací systém.
- Dva 24 bitové prevodníky pre meranie hmotnosti dvoch plošín.
- Nabíjačku Lítium Iontových akumulátorov.
- Dobíjanie akumulátora zo solárneho článku. Buď z 5 voltového alebo cez stabilizátor ktorý je na elektronike z 12 voltového.
- Externý vstup 5V na nabíjanie akumulátora z adaptéra.
- Spínaný zdroj ktorý umožňuje napájanie elektroniky od 5 do 25V.
- Meranie stavu kapacity akumulátora.
- Rozhranie RS232 na komunikáciu s počítačom.
- Bluetooth 3.0 aj s integrovanou anténou na doske elektroniky. Pre konfiguráciu váhy cez mobilnú aplikáciu a prenos obrázkov z fotopasce na mobil.
- Modul so SIM kartou, na nano SIM kartu alebo Chip SIM MFF2 M2M kartu.
- Mikrofón na odpočúvanie priestoru.
- Predzosilňovač s programovo riadeným zosilnením a aktívne filtre pre analýzu bzukotu včiel - amplitúda a frekvencia bzukotu.
- I2C rozhranie pre pripojenie LED displeja a senzora teploty a vlhkosti.
- 1W rozhranie pre pripojenie rôznych senzorov.
- Dva analógové vstupy pre termistory na meranie teploty tenzometrov a ich korekciu merania závislú na okolitej teplote.
- Vstup pre zobudenie elektroniky zo stavu spánku.
- Modul RF 868MHz s integrovanou anténou pre bezdrôtovú rádiovú komunikáciu s inými úľmi a fotopascou prípadne inou elektronikou na včelnici.
- Modul GPS/GLONASS s externou anténou.
- Možnosť vymeniť GSM modul za modul NB IOT pre bezdrôtovú sieť internetu vecí.
Vyvinuli sme aj jednoduchú verziu úľovej váhy, ktorá vie iba merať hmotnosť úľa, prípadne úbytky a prírastky a zobrazovať na LED displeji priložením magnetu k váhe. Má v sebe Lítium Iontový akumulátor, ktorý sa dá dobiť solárnym článkom alebo USB nabíjačkou. Je cenovo dostupná a použiteľná pre včetkých včelárov, ktorí majú včelíny blízko bydliska.
S kým spolupracujeme
Koncom roka 2018 sme dohodli spoluprácu s firmou
Pokorný Dačice
z Českej Republiky na vývoji elektronizácii plastových úľov, ktoré firma Pokorný Dačice vyrába. Vznikla koncepcia inteligentného úľa, kde by sa mali merať a spracovávať údaje potrebné pre vyhodnotenie správania sa včelstiev a zároveň vedieť zabezpečiť úle aj včelnicu pred zlodejmi a zvieratami. Vyvinuli sme plastovú váhu pod drevené úle a aj pod plastové úle do zostavy plastových úľov, ktoré vyrába firma Pokorný Dačice.
Súčasti inteligentného úľa:
- Meranie hmotnosti úľa - prírastky, úbytky a ich vyhodnocovanie. Počet včiel, koľko je medu. Kedy je úľ plný, aké sú zásoby v zime atď...
- Meranie okolitej teploty a vlhkosti.
- Meranie teploty, vlhkosti a bzukotu v plodisku. Spolu tieto veličiny pomožu analyzovať správanie sa včelstva v plodisku ako je rojenie, zvýšená vlhkosť, zvýšená alebo znížená teplota, choroby včiel.
- Kamera v nástavku - zisťovanie klieštika, zdravotný stav včiel.
- Detekcia otrasov.
- Senzor dažďových zrážok.
- Ohrev úľa na zneškodnenie klieštika.
- Konektor pre pripojenie zabezpečovacieho systému a sirény.
- LED displej pre zisťovanie hmotnosti aj bez mobilu alebo bez aktivovanej SIM karty.
- Vstup pre nabíjanie akumulátora.
- Solárny panel na nástavku na automatické dobíjanie akumulátora.
- Žiadna kabeláž, elektronika integrovaná v stenách úľa a prenos prúdu a komunikácie cez pružné kontakty na nástavkoch.