Technické parametre plastových úľov.

Konštrukcia našich úľov je prispôsobená, v ČR najrozšírenejšia, v rámikovej miere 39x24. Nástavky úľa sú tvorené z troch segmentov - spodné, stredné a vrchné. Tieto segmenty sú spojené v rohoch kovovými skrutkami a umožňujú zostavovať rôzne vysoké jednotlivé nástavky úľa. Najčastejšie používaná výška pre rámkovou mieru 39x24 je zložená z jedného spodného, ​​jedného stredného a jedného vrchného segmentu. Spojením iba jedného spodného a jedného vrchného dielu získame nástavec úľa pre polorámiky s rozmermi 39x12. Toto riešenie ocenia najmä menej fyzicky zdatní včelári a včelárka pre jeho polovičnú váhu pri manipulácii napr. s plným Medníkom. Naopak je možné zostaviť nástavec s použitím jedného spodného segmentu, dvoch stredných segmentov a jedného vrchného segmentu pre použitie rámikov s rozmermi 39x36, čo je veľkosť rámikov, ktorá je vhodná pre chov včiel systémom Dadant.

Dôležitou vlastnosťou včelích úľov je ich tepelná izolácia, v zime proti mrazu a v lete proti prehriatiu. Tu sú použité vzduchové kapsy 20 mm hrubé. Tým, že vzduch má cca 6x menšiu tepelnú vodivosť ako mäkké drevo je tepelná izolácia dostatočne zabezpečená, čo potvrdzujú aj praktické skúsenosti z ich užívania. Druhým, veľmi dôležitým faktorom je vetranie úľov. Tesne pod okrajom strechy je 8 vetracích otvorov chránených mriežkami a v strope vetracie ružice, pomocou ktorých môže včelár plynulo nastaviť intenzitu vetranie bez toho, aby musel úľ otvárať. Opäť platí čo bolo napísané vyššie, aj v zime nechajte včielkam zľahka pootvorené vetranie, úľ je vyrobený precízne a nikde nie sú žiadne netesnosti. Dno úľa je opatrené dierovanou zásuvkou pod nerezovou VARO mriežkou, v ktorej je vložená paropriepustná fólia pre kontrolu malí a vario roztočov. Ak včelár v horúcich dňoch túto fóliu vyberie môže úľ vetrať celým dňom. V prednej stene plášťa úľa je otvor s priemerom 25 mm, ktorý je možné uzavrieť z oboch strán zátkou alebo doň vložiť kruhový uzáver s otočným kolieskom, ktoré má štyri rôzne polohy: úplné uzavretie, len vetranie, priechod iba pre včely robotnice a plné otvorenie.

Kruhový uzáver na dne úľa je opatrené odnímateľným letáčom, ktorým možno napríklad pri transporte vlastný kruhový uzáver uzavrieť. V tomto kruhovom uzávere sú dva posuvné segmenty ktorých vzájomným posúvaním možno plynulo nastaviť šírku kruhového uzáveru od nuly do 31 cm. Pritom jeden segment môže uzatvárať letáč úplne a druhý segment je opatrený vetracími otvormi takže pri jeho uzatvorení je úľ stále vetraný. Na spodnej strane dna sú sedlá a zalisované matice M6 pomocou ktorých je možné úľ pripevniť ku konštrukcii zhotovenej napríklad z akéhokoľvek profilu 40x40 mm. Na bokoch plášťa sú umiestnené madlá pomocou ktorých možno jednotlivé nástavky premiestňovať. Ďalej na boku horného segmentu nástavku sú umiestnené zdvihátka, pomocou ktorých je možné diely ktoré včely zatmelia nadvihnúť a ľahšie oddeliť. Strešný diel je vybavený západkami, ktoré zabezpečujú dobré upevnenie strechy k úľu bez akýchkoľvek závažií. K prikrmovaniu včelstva možné použiť kapsové krmítko s objemom cca 5 litrov roztoku. Kŕmidlo má rovnaké rozmery ako dva rámiky 39x24, takže ho možno vložiť dočasne ako do plodiska tak do medníka podľa uváženia včelára. Súčasťou kŕmidla sú dve sklopné ušká, ktoré umožňujú ľahkú manipuláciu a perlinka slúži ako plavák. Medzi plodisko a medník je možné vložiť materská mriežku a pod strop vždy dávajte mriežku pre zber propolisu, aby vám včely neprelepili vetracie otvory.